Православная страница Николая Ардабьевского

Вопросы с ответами Вопросы без ответа

ВОПРОС - ОТВЕТ !!!

На этой страничке мы отвечаем на Ваши вопросы.   

Спрашивайте !  

Если Вам известен другой ответ  

направьте его нам !

ВОПРОС:

Где можно прочитать житие и акафист Святой великомученице Галине?

ОТВЕТ:

Галина мученица Святой мученик Леонид и святые мученицы Хариесса, Ника, Галина, Калиса (Калида), Нунехия, Василисса и Феодора пострадали в Коринфе в 258 году. Их бросили в море, но они не утонули, а шли по воде, как по суше, и пели духовные гимны. Мучители догнали их на корабле, повесили на шеи камни и утопили.



Акафист святым мученикам Кондрату, Виктору и Галине и многим иным с ними пострадавшим
 
Кондак 1


Избранным Десницею Господнею от среды нечестивых, воеже чистотою праведнаго жития своего достойными подражателями Христа Господа быти и Тому даже до смерти лютыя верность свою сохраняти, святым мученицам Кондрату, Виктору, Киприану, Дионисию, Павлу со святыми женами Галиною, Василисою, Феодорою и со многими иными, с ними пострадавшими, похвальное пение восписуем. Вы же, яко имущии велие дерзновение ко Христу Жизнодавцу, молитвами своими от всяких нас бед свободите да умиленными сердцами воспеваем вам: Радуйтеся, святии мученицы Кондрате, Викторе и Галино, в страданиях тяжких Христа прославлявшии.


Икос 1


Архангельския силы на небеси и Боголюбивии людие на земли удивляхуся, зряще, како вы, святии страдальцы Христовы, веру Христову защищая и велия муки за Христа претерпевая, даже до смерти Господу верными оставалися есте, с Ним же ныне райскую сладость вкушаете. Мы же, многострадальными подвигами вашими в вере и в любви к Богу утверждаяся, зовем таковая:


Радуйтеся, от мглы языческия ко свету Христову пришедшии. Радуйтеся, светом тем сердца своя просветившии. Радуйтеся, души своя мучениями за Господа очистившии. Радуйтеся, Евангелие Христово неустрашимо проповедавшии. Радуйтеся, Духом Святым очищеннии. Радуйтеся, души своя Господу в жилище нетленное уготовавшии. Радуйтеся, святии мученицы Кондрате, Викторе и Галино, в страданиях тяжких Христа прославлявшии.


Кондак 2


Видя мати твоя Руфина, блаженне Кондрате, яко велие гонение бысть на христианы, из града Коринфа в горы бежаше и от преследователей своих тамо спасашеся. Там же и роди, тя, сына своего, и вскоре по рождестве твоем душу свою чистую Богу предаде. Промыслом Божиим ты сохранен бе, святе Кондрате, облако бо небесное сладкою росою питаше тя. Ты же, возрастая и укрепляяся, Богу воспевал еси: Аллилуиа.


Икос 2


Разумом своим постигнути всего величия Божия не могущаго, к истинным христианом приведе тя Господь, святый Кондрате, да светом истинныя веры просветишися, послежде ученики своя научати будеши, с ними же приими от нас пение сие:


Радуйтеся, всею душею Господа взыскавшии. Радуйтеся, в сердца своя Господа приявшии. Радуйтеся, от пути ко Христу не уклонившиися. Радуйтеся, паче всех благ земных Господа возлюбившии. Радуйтеся, своим житием Творца прославлявшии. Радуйтеся, на Господа Единаго упование свое возлагавшии. Радуйтеся, святии мученицы Кондрате, Викторе и Галино, в страданиях тяжких Христа прославлявшии.


Кондак 3


Силою Вышняго укрепленнии и на подвиги Творцем благословеннии, святии Киприане, Дионисие, Анекте, Павле и Крискенте, в пустыню ко святому Кондрату приходили есте, идеже он в пустынном безмолвии в молитве и Богомыслии пребываше. Вы же, вся наставления его в сердцах своих слагая, Богу воспевали есте: Аллилуиа.


Икос 3


Имуще велию любовь к Богу, святии жены Галино, Хариессо, Нунехие, Василисо, Никие и Феодоро, купно с мужами благочестивыми, вземши крест, за Христом последовали есте. Таковое благоразумие ваше воспевая, восхваляем вас:


Радуйтеся, девы, невестами Христовыми наименовавшиися. Радуйтеся, жены, благочестием исполненнии. Радуйтеся, Единому Господу жизни своя посвятившияи Радуйтеся, красоту душ и телес ваших Творцу подарившии. Радуйтеся, чистотою непорочною души своя украсившии. Радуйтеся, венцами нетленными главы своя увенчавшии. Радуйтеся, святии мученицы Кондрате, Викторе и Галино, в страданиях тяжких Христа прославлявшии.


Кондак 4


Бурею злобною весь бысть исполнен нечестивый Иасон, повелевающи ти, святе Кондрате, Господа своего отректися и идолом мерзким жертву воздати. Ты же, даже до смерти, Господу верным остался еси, в страданиях своих Ему душею воспевая: Аллилуиа.


Икос 4


Слышав от тебе, мучениче Христов Кондрате, словеса премудрыя: не страшитися мучений лютых и твердо за веру во Христа стояти, ученицы твоя душою укрепляхуся, да безбоязненно страдания за Господа приимут. Сего ради, ублажаем вас хвалениями сими:


Радуйтеся, доблии и неустрашимии воини Христовы. Радуйтеся, гонений тяжких от врагов не убоявшиися. Радуйтеся, в страданиях своих на Господа взиравшии. Радуйтеся, укрепление от Него получавшии. Радуйтеся, ангелами Божиими охраняемии. Радуйтеся, чрез мучения своя сладость райскую познавшии. Радуйтеся, святии мученицы Кондрате, Викторе и Галино, в страданиях тяжких Христа прославлявшии.


Кондак 5


Богопротивное веление нечестиваго Иасона исполняя, воины мучеников Христовых на растерзание диким зверем бросаху, обаче зверие ноги святым лизаху и зла им не творяху. Таковое чудо на вас видевше, восхваляем Бога: Аллилуиа.


Икос 5


Видяще врази ваша, святии мученицы, яко не можаху вама ничесоже зверие сотворити, нози ваша к колеснице привязаху и по граду за колесницами влачаху. Вы же, главы своя об камение ударяя, Главе Церкви, Иисусу Христу, в жертву святую себе приносили есте, да людие во умилении сердечнем воспоют вам сице:


Радуйтеся, страданиями своими Христа прославлявшии. Радуйтеся, мучениями своими ангельския лики умилявшии. Радуйтеся, яко подвигами своими слабыя в вере укрепляли есте. Радуйтеся, яко венцы от Господа стяжали есте. Радуйтеся, защитницы наши необоримии. Радуйтеся, помощницы наши незримии. Радуйтеся, святии мученицы Кондрате, Викторе и Галино, в страданиях тяжких Христа прославлявшии.


Кондак 6


Проповедницы истины Христовыя явилися есте, доблии мученицы Христовы, посреди неверных, идольским светом ослепленных, свет истинныя веры источая, да узрят вся концы вселенныя Подателя Света невечерняго, иже просвещает вся языцы, и воспоют Ему песнь славы: Аллилуиа.


Икос 6


Возсияли есте, яко звезды пресветлии, драгоценнии мученицы наша, егда на месте казни молитве предавахуся и главы своя прекрасныя под мечи мучителей склоняху. Таковое велие мужество ваше зряще, прослави вас Господь: идеже бысть земля обагрена святою кровию вашею, явися источник чистыя воды, от него же мнозии исцеление прияша. Сего ради, приимите похвалы сия от нас:


Радуйтеся, безбоязненно за Господом шедшии. Радуйтеся, тесным путем в Царствие Небесное вшедшии. Радуйтеся, Единому Господу в мире сем потрудившиися. Радуйтеся, мзду велию от Того за труды своя приявшии. Радуйтеся, жемчужину дражайшую, Христа Господа, нашедшии. Радуйтеся, паче всех богатств земных Творца возлюбившии. Радуйтеся, святии мученицы Кондрате, Викторе и Галино, в страданиях тяжких Христа прославлявшии.


Кондак 7


Хотя Господу своему подражателями в страданиях Его быти, инии ученицы твоя, святе Кондрате, за Христа такожде пострадаху, да с тобою купно в Царствии Небеснем воспоют Ему немолчно: Аллилуиа.


Икос 7


Новых мучеников яви вас Христос людем Своим, да страданиями вашими, мученицы преславнии, вси сущии и ныне в вере православней укрепляются, восхваляя вас званиями сими:


Радуйтеся, Викторе, Викторине и Никифоре, в каменней ступе смерть свою приявшии. Радуйтеся, тою смертию жестокою спасение стяжавшии. Радуйтеся, Папие и Леониде, в волнах морских утоплении. Радуйтеся, море страстей страданиями своими иссушившии. Радуйтеся, Клавдие, Серафионе и Дионисие, чрез мечное посечение и ножное заколение жизнь вечную улучившии. Радуйтеся, муки претерпевшии, в них же козни злолукавыя посекшии. Радуйтеся, святии мученицы Кондрате, Викторе и Галино, в страданиях тяжких Христа прославлявшии.


Кондак 8


Странно видети вас, мученицы Христовы, вы бо за Господа кровь свою проливая и жития своего не жалея, стопами своими в Царствие Божие небоязненно вошли есте, воспевая Царю Христу: Аллилуиа.


Икос 8


Весь Сладчайший Иисус Христос сладость и желание вам бысть, святыя жены, за Него же купно с мужами своими тяжкия страдания претерпели есте. Сего ради, мужество ваше восхваляя, славословим вас:


Радуйтеся, Хариессо и Нунехие, вслед за мужами на мучения потекшии. Радуйтеся, купно с теми славу себе стяжавшии. Радуйтеся, Василисо и Нико, добровольно кровию своею телеса своя обагрившии. Радуйтеся, тою кровию души своя от скверны очистившии. Радуйтеся, Галино и Гали, Христу себя в жертву непорочную принесшии. Радуйтеся, тою жертвою вся своя прегрешения искупившии. Радуйтеся, святии мученицы Кондрате, Викторе и Галино, в страданиях тяжких Христа прославлявшии.


Кондак 9


Все естество ангельское возрадовася зело, видяще сколь велие число душ праведных на небеси водворяется и Творцу поклоняется, воспевая Ему сладце: Аллилуиа.


Икос 9


Ветии многовещаннии не возмогут достойно восхвалити ваша за Христа страдания и светлую кончину вашу, мученицы преблаженнии. Мы же, своими нечистыми устами дерзаем воспевати вам сицевая:


Радуйтеся, наши теплии пред Господем ходатаи. Радуйтеся, присно за нас Творца молящии. Радуйтеся, в Царствие Небесное нам вход отворяющии. Радуйтеся, своим предстательством нас от бед защищающии. Радуйтеся, души наша и телеса безмездно врачующии. Радуйтеся, в различных обстояниях нас укрепляющии. Радуйтеся, святии мученицы Кондрате, Викторе и Галино, в страданиях тяжких Христа прославлявшии.


Кондак 10


Спастися хотящим благий пример подаете, мученицы крепции, терпением бо вашим в перенесении страданий за имя Божие, укрепляемся и восхваляем Господа: Аллилуиа.


Икос 10


Царю Небесному Единому угодити желая, души своя святыя в руце Его всецело предали есте, святии мученицы. Сего ради приимите от нас похвалы сия:


Радуйтеся, Господа Единаго возлюбившии. Радуйтеся, души своя Ему уневестившии. Радуйтеся, чистым житием Богу угождавшии. Радуйтеся, пути инаго, окроме теснаго, не знавшии. Радуйтеся, волю свою воле Господа подчинявшии. Радуйтеся, с Господом ничесоже не боявшиися. Радуйтеся, святии мученицы Кондрате, Викторе и Галино, в страданиях тяжких Христа прославлявшии.


Кондак 11


Пение ангельское ныне слышите на небеси, всехвальнии мученицы, зряще на Престоле сидящим Творца Жизнодавца и вопиюще Ему: Аллилуиа.


Икос 11


Света Податель - Господь и Творец в Царствии Своем, яко други Своя, вас, мученицы славнии, трапезою небесною питает. Молитеся за ны, да и мы сподобимся со Господом вкушати от щедрот Его, вы же приимите моления наша:


Радуйтеся, Кондрате и Никифоре, да и мы радости вашея причастицы будем. Радуйтеся, Викторе и Викторине, да и мы с вами в любви Господа пребудем. Радуйтеся, Папие и Леониде, да и мы с вами внидем в радость Господа своего. Радуйтеся, Клавдие и Серафионе, да и мы с вами будем Господа непрестанно восхваляти. Радуйтеся, Киприане и Дионисие, да и мы с вами наследия небеснаго сподобимся. Радуйтеся, Крискенте и Диодоре, да и мы с вами Пресвятей Троице будем присно покланятися. Радуйтеся, святии мученицы Кондрате, Викторе и Галино, в страданиях тяжких Христа прославлявшии.


Кондак 12


Благодать, данную вам от Бога, недужныя исцеляти, немощныя врачевати, скорби утоляти, сведущии, к молитвенному заступлению вашему, святии мученицы, неустанно прибегаем и вопием Христу: Аллилуиа.


Икос 12


Поюще чудеса и милости ваша, святии мученицы Божии, хвалим вас вси, яко усердных молитвенников за нас пред Престолом Божиим, благодарно поклоняемся вам, и умиленно вопием:


Радуйтеся, Хариессо и Нунехия, на Господа смиренно уповавшия. Радуйтеся, за любовь ко Творцу, Господом возлюбленнии. Радуйтеся, Василиссо и Нико, заповеди Господни и в скорбех сохранившии. Радуйтеся, благодать Божию с радостию и любовию приемшии. Радуйтеся, Галино и Феодоро, благоволение Отца Небеснаго приявшии. Радуйтеся, усердно о Господе потрудившиися. Радуйтеся, святии мученицы Кондрате, Викторе и Галино, в страданиях тяжких Христа прославлявшии.


Кондак 13


О, святии и достохвальнии мученицы Христовы, Кондрате, Викторе и Галино, и иже с вами купно за Христа пострадавшии! Приимите сие хвалебное пение наше и благоприятными вашими молитвами избавите нас от всяких бед и обстояний, от мучений вечных сохраните и быти достойными Царствия Божия Господа умолите, да воспевати Ему будем: Аллилуиа.Аллилуиа. Аллилуиа.


Молитва


О, преславнии угодницы Христовы: Кондрате, Киприане, Дионисие, Анекте, Павле, Крискенте, Дионисие (другий), Викторе, Викторине, Никифоре, Клавдие, Диодоре, Серафионе, Папие, Леониде и святии девы и жены Галино, Хариессо, Нунехие, Василисо, Никие, Гали, Феодоро и иныя многия купно с вами Господа житием и подвигами своими прославлявшии и веру православную среди мира языческаго утверджавшии! Восхваляя труды и подвиги ваша, молим вас неустанно, не преставайте умоляти за нас Господа нашего Иисуса Христа, да будет милостив ко всем немощем и слабостем нашим, прощение всех прегрешений нам щедро дарует, на путь истиннаго покаяния нас наставит и во всем нам споспешествует, да и мы причтены будем к светлому лику святых и в радости неизреченней с Творцом всегда пребудем, Ему же честь и слава подобает во веки веков. Аминь.


Тропарь св. муч. Галине, гл. 4


Агница Твоя, Иисусе Христе, Галина зовет велиим гласом: Тебе, Женише мой, люблю, и Тебе ищущи страдальчествую, и сраспинаюся, и спогребаюся крещению твоему: и стражду Тебе ради, яко да царствую в Тебе: и умираю за Тя, да и живу с Тобою: но яко жертву непорочную приими мя, с любовию пожершуюся Тебе. Тоя молитвами, яко Милостив, спаси души наша.


Кондак св. муч. Галине, гл. 2


Храм твой всечестный яко цельбу душевную обретше, вси вернии велегласно вопием ти: дево мученице Галино, великоименитая, Христа Бога моли непрестанно о всех нас.


Величание


Величаем тя, страстотерпице Христова Галино, и чтим честное страдание твое, еже за Христа претерпела еси.


Благословлено для келейного чтения

Злата
27.12.07

 Ждем Ваших вопросов и ответов !

E-mail

Православная страница Николая Ардабьевского

HotLog

Пользуйтесь любыми материалами без письменного разрешения автора сайт - православный, некоммерческий

© Николай Ардабьевский. Москва Россия

начало создания 5 августа 1997 г.